آخرین خبر از همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی امروز ۹ خرداد ۱۴۰۳

shams چهارشنبه 9 خرداد 1403 - 15:19
آخرین خبر از همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی امروز ۹ خرداد ۱۴۰۳

همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی امروز ۹ خرداد ۱۴۰۳

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: بسیاری از بازنشستگان ما حقوق ۳۵ سال کار را می گیرند و وقتی این را به عدد تبدیل می کنیم چیزی بیش از ۱۱۶ درصد می شود، خب وقتی بخواهیم فرمول ۹۰ درصد حقوق شاغل را پیاده کنیم، حقوق به جای اینکه افزایش پیدا کند کمتر می شود!

جلسه اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری روز گذشته، ۷ اردیبهشت ماه، در خانه کارگر برگزار شد. حسن صادقی ( رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری )، در این جلسه ضمن تسلیت به مناسبت شهادت رئیس جمهور و هیات همراه او، با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: رهبری در فرمایشاتشان در روز کارگر فرمودند که بهبود حال جامعه کارگری تاثیر بزرگی در بهبود حال کل جامعه دارد. مسئولان نباید این فرمایشات رهبری را فراموش کنند. باید به رییس جمهور آینده تاکید کنیم که نگاه رهبری معطوف به رضایتمندی کارگران و بازنشستگان است و باید به این مهم جامع عمل بپوشاند.

وی افزود: حدود ۴۰ روز دیگر انتخابات برگزار می شود و هنوز مشخص نیست چه کسانی قرار است بیایند اما امیدواریم تصمیمات شورای نگهبان منتج به حضور حداکثری شود. امیدواریم نگاهی باز به مسئله‌ انتخابات و کاندیداها داشته باشند و اجازه حضور رقبا با سلیقه‌های مختلف را در انتخابات بدهند.

صادقی تأکید کرد: کسی باید بیاید که قول و عمل او یکی و معتقد به حمایت از کارگر و بازنشسته باشد، همچنین حفظ سازمان تامین اجتماعی و پیاده کردن متناسب سازی باید از اهداف او باشد و اینها برای ما مهم است. ضمن اینکه سیاستهای اقتصادی حرف اول را می‌زند؛ در این خصوص هم باید رئیس جمهور آینده به دنبال برقراری و اصلاح روابط اقتصادی با جامعه بین الملل باشد تا از این مسیر بتوان به رشد اقتصادی رسید. تاثیر این رشد اقتصادی بر زندگی کارگران و بازنشستگان نیز مشهود خواهد بود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: ما البته به عملکرد اقتصادی دولت نقد داشتیم و آقای مخبر نیز ادامه دهنده‌ همان سیاستهای مورد انتقاد ما هستند. اگر می توانید دلار را به همان رقم ۲۵ هزار تومان برگردانید و قدرت خرید سال ۱۴۰۰ را احیا کنید؛ ما نمی‌خواهیم اقدام خاصی انجام دهید اگر سیاستهای اقتصادی شما صحیح است کالاهای اساسی را به سفره‌ کارگران و بازنشستگان برگردانید.

صادقی بیان کرد: ما در انتخابات آینده به برنامه رای می‌دهیم و برنامه‌ی هر کس که بتواند سفره تهی شده از کالاهای اساسی ما را برگرداند و قدرت خرید دهه ۹۰ را احیا کند، برنامه‌ی مورد نظر ما و آن کاندیدا، کاندیدای مورد انتخاب ماست. ما باید کسی را انتخاب کنیم که برنامه‌هایش منتج به رنگین شدنِ سفره کارگران شود.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در بخش دیگری از صحبتهایش به تاخیر سازمان تامین اجتماعی در پرداخت مستمری بازنشستگان اشاره کرد و گفت: تاخیر در پرداخت حقوق در نیمه اول سال مسئله‌ جدیدی نیست، این مسئله از قدیم و در دوره‌های مختلف وجود داشته و دلیل آن هم کاهش ورودی سازمان در ماه های اول سال است. در واقع، حدود ۹۶درصد از منابع سازمان تامین اجتماعی حق بیمه کارگران است و در ماه های ابتدایی سال این منبع نوساناتی دارد. این مسئله از برج ۴ به بعد به تدریج درست می شود و از شش ماه دوم دیگر مشکلی در این خصوص نداریم.

صادقی در بخش دیگری از صحبتهایش به موضوع متناسب سازی حقوق بازنشستگان اشاره کرد و گفت: دولت در قانون بودجه ۱۴۰۳، موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، که بالای ۱۲ میلیون نفر هستند، را گنجاند و در رفت و برگشت این لایحه به مجلس منابع آن مشخص شد. قرار شد این منابع از محل یک درصد افزایش ارزش افزوده تامین شود.

وی تاکید کرد: قاعده همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری با متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی متفاوت است. فرمول همسان‌سازی آن ها افزایش حقوق تا ۹۰ درصد حقوق شاغل است که این قاعده را نمی توان در متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به کار برد.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: برای منابع متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در ابتدا ۱۷۰ هزار میلیارد تومان و بعد با لابی گری دولت ۱۳۰ هزار میلیارد تومان از محل رد دیون تعیین شد. در حال حاضر مسئله این است که فرمول همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، یعنی افزایش تا ۹۰ درصدی حقوق شاغل، به کار بازنشستگان تامین اجتماعی نمی آید. دوستان باید بدانند که بازنشستگان ما نمی توانند ۹۰ درصد حقوق شاغلان را بگیرند.

صادقی بیان کرد: بسیاری از بازنشستگان ما حقوق ۳۵ سال کار را می گیرند و وقتی این را به عدد تبدیل می کنیم چیزی بیش از ۱۱۶ درصد می شود، خب وقتی بخواهیم فرمول ۹۰ درصد حقوق شاغل را پیاده کنیم، حقوق به جای اینکه افزایش پیدا کند کمتر می شود!

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری تأکید کرد: محاسبات ما باید متفاوت باشد. ما باید روی فرمول متناسب سازی که قبلا اجرا شد، کار کنیم. یعنی باید سال پایه برقراری مستمری را مبنا قرار دهیم و نسبت مستمری سال پایه با حداقل حقوق آن را ملاک متناسب سازی کنیم. در این صورت مثلا اگر در سال پایه مستمری یک بازنشسته سه برابر حداقل حقوق بوده، بعد از همسان سازی نیز باید این نسبت برقرار شود. در اینصورت کم کاری اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی نیز جبران خواهد شد.

صادقی تاکید کرد: در مورد کف بگیران نیز قاعده آنها را اصلاح قانون می دانم. باید یک میلیون حقوق غیر از حقوقی که الان می گیرند، به حقوق آنها اضافه شود. اما این یک میلیون در محاسبات ضریب نسبت زمان بازنشستگی برای سایر سطوح نباید لحاظ شود چون قاعده بازی را به هم می ریزد.

وی تاکید کرد: اگر ما به مذاکرات مربوط به متناسب سازی حقوق دعوت شدیم روی این مسائل تاکید می کنیم و اگر دعوت نشدیم به کسانی که دعوت شدند، مشاوره می دهیم. اما روی یک مورد تاکید داریم، اینکه باید موضوع بحث بر سر متناسب سازی از برج ۴ آغاز شود و در نهایت در برج ۶ و ۷ به نتیجه برسد. اگر بیش از این تعلل شود، ما ساکت نخواهیم نشست.

بازخوردها
    ارسال نظر